Zgłoś punkt programu na trzeci Whomanikon!

wpis w: Newsy | 0

ZGŁA-SZAJ-CIE! Od dzisiaj dostępny jest formularz, przez który możecie zgłościć punkt programu na kolejny Whomanikon, który odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2018 w Krakowie. To aż dwa dni do zapełnienia prelekcjami, panelami, konkursami, warsztatami, sesjami RPG i LARP-owymi i nie tylko…

Co mogę zgłosić?

Każdy temat, który zahacza o tematykę Doctor Who. W programie przewidujemy prelekcje, panele, konkursy, warsztaty, sesje RPG, LARP-y, games room czy zabawy integracyjne. Szukamy także osób, które chciałyby przygotować atrakcje do naszego kącika dla dzieci – na przykład warsztaty plastyczne lub doktorowe zabawy.

Jeśli masz pomysł na atrakcję, która nie pasuje do powyższych kategorii – nie wahaj się jej zgłosić!

Czy mogę zgłosić punkt w języku innym niż polski?

Podobnie jak w zeszłym roku, przyjmujemy również punkty prowadzone po angielsku.

Czy mogę zgłosić punkt programu, jeśli nie mam żadnego doświadczenia z konwentami?

Zawsze musi być ten pierwszy raz! Jeśli chcesz opowiedzieć o istotnym dla siebie aspekcie serialu lub wziąć udział w panelu dyskusyjnym, nie bój się do nas zgłosić. Whovianie to wspaniała publiczność, która z pewnością życzliwie przyjmie nawet debiutującego mówcę. A może warto zacząć od konkursu lub bardziej kameralnych warsztatów?

Czy mogę zgłosić prelekcję, którą wygłaszałem w innym miejscu?

Jak najbardziej, choć pierwszeństwo będą mieć nowe punkty programu. :)

Co z panelami dyskusyjnymi?

Chcesz wziąć udział w dyskusji? Masz listę pytań na jakiś temat, które chętnie zadałbyś innym fanom? Nie trzeba być Ważną Fandomową Osobistością, żeby móc wyrazić swoją opinię. ;) Masz pomysł na dyskusję, choć niekoniecznie chcesz ją prowadzić lub brać w niej udział? Zaproponuj temat!

Bardzo chcę coś zgłosić, ale nie mam pomysłu…

Zastanów się, na czym się znasz lub co cię interesuje, a później znajdź wspólną przestrzeń z Doctorem Who – i gotowe! Zachęcamy do zgłaszania prelekcji nie tylko o samym Whoniversum, ale też traktujące je jako punkt wyjścia do opowiedzenia o czymś ciekawym.

Dalej brakuje ci pomysłów? Może któryś z poniższych cię zainspiruje:

 • Doctor Who dla żółtodziobów: od czego zacząć? jak zachęcić do oglądania, czytania i słuchania? jak się nie zgubić w ogromie serialu i Expanded Universe? dlaczego właściwie lubimy ten serial? co jest najfajniejsze w byciu fanem Doctora Who? może masz szaloną opowieść związaną ze swoimi początkami w fandomie?
 • nie samym New Who żyje whomanista: jak zacząć przygodę z Expanded Universe? dlaczego kochamy Ósmego Doktora? po które spin-offy warto sięgnąć? jak pokonać barierę językową?
 • bohaterowie: Doktor, towarzysze, czarne charaktery, potwory – skąd się wzięli, dokąd zmierzają, za co ich lubimy – albo nie? a może błyszczą dopiero w relacjach z innymi?
 • Whoniversum: jedyne w swoim rodzaju czy czerpiące z innych opowieści SF? wizje przeszłości i przyszłości, fantazja i (who)nauka, Ziemia i inne planety, technologia, podróże w czasie
 • fabuła: powracające motywy, wątki spinające poszczególne serie, metatekstowość, nawiązania, zmieniająca się stylistyka, kontrowersje, ciekawostki, niewykorzystane odcinki, fabularne paradoksy
 • inspiracje: źródła elementów Whoniversum, miejsce Doctora Who w science fiction, kulturze popularnej, kulturze w ogóle, najbardziej brytyjski serial na świecie?
 • wątki społeczne: kobieta w roli Doktora, kobiety wśród twórców, reprezentacja mniejszości, odniesienia do współczesnych problemów itp., czy Doctor Who to serial z misją?
 • zaplecze: scenarzyści i reżyserzy, rola showrunnerów, aktorzy, aspekty techniczne produkcji serialu, trudne początki powstawania serialu (film, powrót po 16 latach przerwy), muzyka, lokalizacje
 • fandom i przejawy działalności fanów: fanowskie teorie, twórczość, opinie, sposoby rozwijania Whoniversum, wpływ fanów na kształt uniwersum
 • wpływ na świat: jak Doctor Who inspiruje popkulturę, kulturę i rzeczywistość, jak zainspirował ciebie?
 • Doctor Who z perspektywy naukowej: fizyka, historia, psychologia, filmoznawstwo itp. Nie musisz mieć Doktoratu w danej dziedzinie, wystarczy odrobina przygotowania i odpowiednia dawka entuzjazmu!
 • o krok dalej: osoby związane z Doctorem Who w innych produkcjach, artyści inspirujący się serialem, podróże w czasie, pokrewne tytuły, doktorowe wątki w popkulturze, wszystko, co nam się kojarzy!
 • porozmawiajmy: panel dyskusyjny na kontrowersyjny lub ciekawy temat – co lubimy, co nie, co nas bulwersuje, co nas zachwyca, dokąd zmierzamy?
 • konkurs: niekoniecznie z wiedzy. Cytaty, odgrywanie scenek, kalambury? Bawmy się!
 • integracja: jak miło spędzić razem czas i lepiej się poznać?
 • i cokolwiek tylko sobie wymyślisz!

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ. Na zgłoszenia czekamy do 18 lutego.

W razie uwag, pytań lub wątpliwości piszcie na adres k.atarzyna[dalek]gallifrey.pl.