Zgłoś punkt programu na Whomanikon!

wpis w: Newsy | 0

Od dziś możecie zgłaszać propozycje punktów programu. Whomanikon tym razem będzie dwudniowy (1–2 kwietnia 2017), więc mamy ogromną przestrzeń do zapełnienia!

Jak będzie wyglądać program Whomanikonu?

Znajdzie się w nim miejsce dla klasycznych prelekcji, konkursów i paneli dyskusyjnych. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, na terenie konwentu znajdować się będzie kącik dla dzieci. Szukamy więc osób, które przygotują coś dla najmłodszych fanów – zabawy lub proste warsztaty.

Nowością będą atrakcje anglojęzyczne. Chcemy otworzyć się na fanów nie tylko polskojęzycznych, zachęcamy więc do zgłaszania atrakcji także w języku angielskim. Śmiało!

Odbędą się także sesje RPG i LARP-y – jeśli ktoś z was ma doświadczenie w prowadzeniu takich atrakcji – zachęcamy!

Ponadto zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w panelach dyskusyjnych – nie trzeba być VIP-em ani fandomową osobistością, wystarczy, że masz opinię na każdy temat i lubisz się nią dzielić. ;)

 

talking

CZYTAJ DALEJ…

Chcę, ale nie wiem co…

Masz ciekawy pomysł na dyskusję, choć niekoniecznie chcesz ją prowadzić lub brać w niej udział? Zaproponuj temat!

Chcesz coś zgłosić, ale nie wiesz co? Zastanów się, na czym się znasz lub co cię interesuje, a później znajdź wspólną przestrzeń z Doctorem Who – i gotowe! Zachęcamy do zgłaszania prelekcji nie tylko o samym Whoniversum, ale też traktujące je jako punkt wyjścia do opowiedzenia o czymś ciekawym.

Dalej brakuje ci pomysłów? Może któryś z tych pomysłów cię zainspiruje:

 • Doctor Who dla żółtodziobów: od czego zacząć? jak zachęcić do oglądania, czytania i słuchania? jak się nie zgubić w ogromie serialu i Expanded Universe? dlaczego właściwie lubimy ten serial? co jest najfajniejsze w byciu fanem Doctora Who? może masz szaloną opowieść związaną ze swoimi początkami w fandomie?
 • nie samym New Who żyje whomanista: jak zacząć przygodę z Expanded Universe? dlaczego kochamy Ósmego Doktora? po które spin-offy warto sięgnąć? jak pokonać barierę językową?
 • bohaterowie: Doktor, towarzysze, czarne charaktery, potwory – skąd się wzięli, dokąd zmierzają, za co ich lubimy – albo nie? a może błyszczą dopiero w relacjach z innymi?
 • Whoniversum: jedyne w swoim rodzaju czy czerpiące z innych opowieści SF? wizje przeszłości i przyszłości, fantazja i (who)nauka, Ziemia i inne planety, technologia, podróże w czasie
 • fabuła: powracające motywy, wątki spinające poszczególne serie, metatekstowość, nawiązania, zmieniająca się stylistyka, kontrowersje, ciekawostki, niewykorzystane odcinki, fabularne paradoksy
 • inspiracje: źródła elementów Whoniversum, miejsce Doctora Who w science fiction, kulturze popularnej, kulturze w ogóle, najbardziej brytyjski serial na świecie?
 • wątki społeczne: kobieta w roli Doktora, kobiety wśród twórców, reprezentacja mniejszości, odniesienia do współczesnych problemów itp., czy Doctor Who to serial z misją?
 • zaplecze: scenarzyści i reżyserzy, rola showrunnerów, aktorzy, aspekty techniczne produkcji serialu, trudne początki powstawania serialu (film, powrót po 16 latach przerwy), muzyka, lokalizacje
 • fandom i przejawy działalności fanów: fanowskie teorie, twórczość, opinie, sposoby rozwijania Whoniversum, wpływ fanów na kształt uniwersum
 • wpływ na świat: jak Doctor Who inspiruje popkulturę, kulturę i rzeczywistość, jak zainspirował ciebie?
 • Doctor Who z perspektywy naukowej: fizyka, historia, psychologia, filmoznawstwo itp. Nie musisz mieć Doktoratu w danej dziedzinie, wystarczy odrobina przygotowania i odpowiednia dawka entuzjazmu!
 • o krok dalej: osoby związane z Doctorem Who w innych produkcjach, artyści inspirujący się serialem, podróże w czasie, pokrewne tytuły, doktorowe wątki w popkulturze, wszystko, co nam się kojarzy!
 • porozmawiajmy: panel dyskusyjny na kontrowersyjny lub ciekawy temat – co lubimy, co nie, co nas bulwersuje, co nas zachwyca, dokąd zmierzamy?
 • konkurs: niekoniecznie z wiedzy. Cytaty, odgrywanie scenek, kalambury? Bawmy się!
 • integracja: jak miło spędzić razem czas i lepiej się poznać?
 • i cokolwiek tylko sobie wymyślisz!

Czekamy szczególnie na punkty programu, które pogłębią naszą wiedzę na temat świata Doctora Who lub pozwolą spojrzeć na niego z nowej perspektywy. Boisz się publicznych wystąpień? Fani to najwdzięczniejsza z widowni i świetne audytorium dla debiutujących mówców!

Chcielibyśmy również, by Whomanikon przede wszystkim był przestrzenią, gdzie będziemy mogli się poznać i dobrze razem bawić, zachęcamy więc do przygotowywania atrakcji angażujących publiczność.

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ. Na propozycje atrakcji czekamy do 21 lutego 2017 roku.

W razie wszelkich wątpliwości, niejasności i pytań zachęcam do pisania na adres lierre[dalek]gallifrey.pl.

doctor-needs-you