Nabór atrakcji na drugi dzień Whomanikonu jest otwarty – TUTAJ znajdziecie formularz zgłoszeniowy (otwarty do 21 lutego 2017). W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorem ds. programu pod adresem lierre[at]gallifrey.pl.

Zachęcamy was do zgłaszania nie tylko tradycyjnych prelekcji, ale również atrakcji angażujących publiczność i lżejszych w tonie. Masz pomysł na konkurs? Chcesz poprowadzić prelekcję dla początkujących? Uważasz, że na jakiś temat warto byłoby podyskutować? Znasz wygadanego blogera, którego rewelacyjnie się słucha? Zgłoś punkt programu lub podsuń nam pomysł! :)

Jak będzie wyglądać program Whomanikonu?

Znajdzie się w nim miejsce dla klasycznych prelekcji, konkursów i paneli dyskusyjnych. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, na terenie konwentu znajdować się będzie kącik dla dzieci. Szukamy więc osób, które przygotują coś dla najmłodszych fanów – zabawy lub proste warsztaty.

Nowością będą atrakcje anglojęzyczne. Chcemy otworzyć się na fanów nie tylko polskojęzycznych, zachęcamy więc do zgłaszania atrakcji także w języku angielskim. Śmiało!

Odbędą się także sesje RPG i LARP-y – jeśli ktoś z was ma doświadczenie w prowadzeniu takich atrakcji – zachęcamy!

Ponadto zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w panelach dyskusyjnych – nie trzeba być VIP-em ani fandomową osobistością, wystarczy, że masz opinię na każdy temat i lubisz się nią dzielić. ;)

Chcę, ale nie wiem co…

Masz ciekawy pomysł na dyskusję, choć niekoniecznie chcesz ją prowadzić lub brać w niej udział? Zaproponuj temat!

Chcesz coś zgłosić, ale nie wiesz co? Zastanów się, na czym się znasz lub co cię interesuje, a później znajdź wspólną przestrzeń z Doctorem Who – i gotowe! Zachęcamy do zgłaszania prelekcji nie tylko o samym Whoniversum, ale też traktujące je jako punkt wyjścia do opowiedzenia o czymś ciekawym.

Dalej brakuje ci pomysłów? Może któryś z tych pomysłów cię zainspiruje:

 • Doctor Who dla żółtodziobów: od czego zacząć? jak zachęcić do oglądania, czytania i słuchania? jak się nie zgubić w ogromie serialu i Expanded Universe? dlaczego właściwie lubimy ten serial? co jest najfajniejsze w byciu fanem Doctora Who? może masz szaloną opowieść związaną ze swoimi początkami w fandomie?
 • nie samym New Who żyje whomanista: jak zacząć przygodę z Expanded Universe? dlaczego kochamy Ósmego Doktora? po które spin-offy warto sięgnąć? jak pokonać barierę językową?
 • bohaterowie: Doktor, towarzysze, czarne charaktery, potwory – skąd się wzięli, dokąd zmierzają, za co ich lubimy – albo nie? a może błyszczą dopiero w relacjach z innymi?
 • Whoniversum: jedyne w swoim rodzaju czy czerpiące z innych opowieści SF? wizje przeszłości i przyszłości, fantazja i (who)nauka, Ziemia i inne planety, technologia, podróże w czasie
 • fabuła: powracające motywy, wątki spinające poszczególne serie, metatekstowość, nawiązania, zmieniająca się stylistyka, kontrowersje, ciekawostki, niewykorzystane odcinki, fabularne paradoksy
 • inspiracje: źródła elementów Whoniversum, miejsce Doctora Who w science fiction, kulturze popularnej, kulturze w ogóle, najbardziej brytyjski serial na świecie?
 • wątki społeczne: kobieta w roli Doktora, kobiety wśród twórców, reprezentacja mniejszości, odniesienia do współczesnych problemów itp., czy Doctor Who to serial z misją?
 • zaplecze: scenarzyści i reżyserzy, rola showrunnerów, aktorzy, aspekty techniczne produkcji serialu, trudne początki powstawania serialu (film, powrót po 16 latach przerwy), muzyka, lokalizacje
 • fandom i przejawy działalności fanów: fanowskie teorie, twórczość, opinie, sposoby rozwijania Whoniversum, wpływ fanów na kształt uniwersum
 • wpływ na świat: jak Doctor Who inspiruje popkulturę, kulturę i rzeczywistość, jak zainspirował ciebie?
 • Doctor Who z perspektywy naukowej: fizyka, historia, psychologia, filmoznawstwo itp. Nie musisz mieć Doktoratu w danej dziedzinie, wystarczy odrobina przygotowania i odpowiednia dawka entuzjazmu!
 • o krok dalej: osoby związane z Doctorem Who w innych produkcjach, artyści inspirujący się serialem, podróże w czasie, pokrewne tytuły, doktorowe wątki w popkulturze, wszystko, co nam się kojarzy!
 • porozmawiajmy: panel dyskusyjny na kontrowersyjny lub ciekawy temat – co lubimy, co nie, co nas bulwersuje, co nas zachwyca, dokąd zmierzamy?
 • konkurs: niekoniecznie z wiedzy. Cytaty, odgrywanie scenek, kalambury? Bawmy się!
 • integracja: jak miło spędzić razem czas i lepiej się poznać?
 • i cokolwiek tylko sobie wymyślisz!

Czekamy szczególnie na punkty programu, które pogłębią naszą wiedzę na temat świata Doctora Who lub pozwolą spojrzeć na niego z nowej perspektywy. Boisz się publicznych wystąpień? Fani to najwdzięczniejsza z widowni i świetne audytorium dla debiutujących mówców!

Chcielibyśmy również, by Whomanikon przede wszystkim był przestrzenią, gdzie będziemy mogli się poznać i dobrze razem bawić, zachęcamy więc do przygotowywania atrakcji angażujących publiczność.

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ. Na propozycje atrakcji czekamy do 21 lutego 2017 roku.